Domovská stránka » Novinky » Zlá vizitka slovenského zdravotníctva – opäť najhorší v týždennej korona štatistike

Zlá vizitka slovenského zdravotníctva – opäť najhorší v týždennej korona štatistike

  • by

Ilustračná grafika: mapka s počtom úmrtí na milión obyvateľov. Zdroj: SKsprávy

Týždenná štatistika Slovenska pred Vianocami v počte nových ochorení na covid-19 s počtom úmrtí na milión obyvateľov opäť kladie dôležitú otázku schopnosti manažovať liečbu tohto vírusového ochorenia vládou, odborníkmi a zdravotnými zariadeniami.

Slovensko je druhé v počte úmrtí v týždennom mediáne (k 22/23.decembru) s 13 úmrtiami na milión obyvateľov. Horšie na tom v EÚ je len Maďarsko (14). Slovensko má však oproti dvojnásobne väčšiemu Maďarsku  (356) o takmer 60 % horšie výsledky v počte nových ochorení (830) na milión obyvateľov. Viac ako dvojnásobok prírastkov vykazuje Slovensko aj v porovnaní s Českou republikou (376), kde dosahujú počet úmrtí (13) na milión obyvateľov.

Práve ukazovateľ úmrtnosti signalizuje kvalitu a efektivitu nastavenej liečby. Kým na milión obyvateľov chorých na covid na Slovensku zomiera 13, v Taliansku, Francúzsku a Veľkej Británii len dvaja, v susedom Rakúsku traja, v Nemecku štyria, v Českej republike piati pacienti. Lídrom v liečbe je Španielsko, kde zomieral v poslednom sledovanom týždni len jeden pacient z milióna obyvateľov.

To, že sú nielen pacienti, ale aj zdravotný systém chorí ukazuje porovnanie so Spojeným kráľovstvom, kde umierali len dvaja pacienti na milión obyvateľov pri vyššom výskyte chorých (1411) ako vykazovalo Slovensko (830). Podobné dáta zahanbujúce slovenský systém zdravotnej starostlivosti vykazuje aj Švajčiarsko s tromi úmrtiami pri 1010 nových prípadov na milión obyvateľov.

Je zrejmé, že Lengvarského rezort zanedbáva liečebné protokoly, robí, kto vie či nie aj zámerné chyby, len aby sa dosiahol politický (dúfajme, že nie aj lobistický cieľ) „jedinej cesty“ v očkovaní obyvateľstva, hoci najzaočkovanejšie štáty (Izrael, Portugalsko…) ukazujú, že táto skutočnosť  nehrá rolu v počte chorých a nových prípadov, pretože vakcína neochráni pred nakazením zaočkovaných, ani pred ich ďalším šírením vírusovej nákazy.

Preto čím skôr „konzílium“, Mikas, Lengvarský, ale aj na povinné očkovanie premotivovaný Heger pochopia realitu, dáta a potrebu včasnej liečby s adresnými protokolmi a dostupnými liekmi už v ambulancii a pri samotnom začiatku prepuknutia nákazy, tým viac Slovákov sa podarí zachrániť pred zbytočnou smrťou na nemocničnom lôžku. Možno aj tým „obyčajným“ a pfarma systémom zatracovaným ivermektívnom. Práve tu, kde ide o zdravie platí zásada, ktorú poznáme skôr zo sociálne pomoci: rýchla pomoc – dvojnásobná pomoc.

-red1-