Domovská stránka » Novinky » Prečo sa nedať očkovať?

Prečo sa nedať očkovať?

  • by

Ľudia sa pri rozhodovaní, či sa dať, alebo nedať očkovať rozhodujú podľa značného  množstva informácií. V nasledovnom článku sme sa pozreli nato, prečo sa ľudia očkovať nechcú.

V prvom rade boli vakcíny vytvorené vo veľmi krátkom čase a veľké množstvo ľudí má k nim nedôveru hlavne z dôvodu nežiadúcich účinkov a možných účinkov v budúcnosti.

Nežiadúce účinky vakcín: aké boli dokázané po aplikovaní rôznych druhov?

Pri vakcíne od Moderny išlo o 129 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 334 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 44 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali štyri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu a pľúcnu embóliu.

Ďalších desať závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom. V poslednej dobe bolo zistených sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).